השקעות נדל"ן בישראל

השקעות נדל"ן בישראל – מה שחשוב לדעת, האם ולמי זה כדאי

כשמדובר על התחום של השקעות נדל"ן בישראל, לא מעט משקיעים ישראלים בוחרים להיכנס אל שוק שמציע מבחר של אפשרויות לגיוון תיק ההשקעות ופיזור הסיכונים, מהווה מקור להון נזיל ונחשב לאחת ההשקעות שמעניקות הכי הרבה בטחון לבעליהן הודות ליכולת לשלוט בהשקעה, להרוויח ממנה ולזכות ליציבות, לפחות ביחס להשקעות אחרות בשוק ההון.

אף על פי שהערך של נכסי הנדל"ן עלול להיות מושפע לרעה מאירועים כלכליים (כמו משבר הסאב פריים שהחל בארה"ב והתפשט לעולם כולו), מגפות (כמו הקורונה) ועוד, אפיק השקעה זה עדיין נחשב לבטוח יחסית ומאוד נחשק, כנראה בשל צמיחה עקבית ויכולת התאוששות של השוק.

הכירו את מאפייני השוק

שוק הנדל"ן פתוח לכל סוגי המשקיעים, החל ממשקיעים מוסדיים, דרך ספקולנטים ועד לקבוצות רכישה.

אף על פי שהשקעות נדל"ן יכולות להניב תשואה נאה מאוד, הן מחייבת היכרות עם מאפייני השוק, שיבטיחו רווח מקסימלי וסיכון מינימלי.

השקעות נדל"ן יש להתאים לפרופיל המשקיע ובהתאם למטרות ההשקעה שלו, ורק אלו יגדירו את סוג הנכס והאופן שבו ההשקעה תתבצע בעיקר משום שמדובר באחד מאזורי הביקוש בישראל.

השקעות נדל"ן נחשבות לבעלות סיכון נמוך יחסית מכיוון שהן מתאפיינות בנכס מוחשי בשוק שאינו תנודתי באופן יחסי. אם נוסיף לשיקולים הללו את העובדה שאוכלוסיית הארץ והעולם גדלה כל הזמן והביקוש למגורים גדל במקביל, נסיק שהפוטנציאל לתשואה גבוהה רק הולך ועולה.

השקעות נדל"ן בישראל

איזה סוג השקעות נדל"ן מתאים לכם?

אם כך, נשאלת השאלה, במה כדאי לכם להשקיע.

להלן סוגי ההשקעות הקיימות בשוק הנדל"ן:

  • נדל"ן מניב – השקעה שמניבה תשואה חודשית או שנתית, כמו נכס מסחרי או דירה שמשכירים לדוגמה.
  • נדל"ן ספקולטיבי – השקעה שמתאימה למשקיעים עם אורך רוח, כמו השקעה בקרקע חקלאית שמיועדת לעבור הליך הפשרת קרקע.
  • נדל"ן להשבחה – השקעה שנועדה לעשות עסקת פליפ, כלומר, להניב תשואה מהירה על ידי בהשבחת הנכס.
  • משכון נכסים – אופציה שמאפשרת למנף את ההון שהנכס שווה להשקעות נדל"ן נוספת.
  • נדל"ן בשוק ההון – רכישה של מניות של חברות נדל"ן שנסחרות בבורסה.
  • השקעה בקרנות נדל"ן – פלטפורמות השקעה ייחודיות שפתוחות לכל סוגי המשקיעים.

באיזה נכס כדאי להשקיע?

כיום מומלץ להשקיע בעיקר בנדל"ן שמיועד למגורים, למסחר, לבניית משרדים או מחסנים לוגיסטיים וקרקעות בהליך הפשרה.

נדל"ן למגורים מצריך הון עצמי גבוה, אך התשואה בו צפויה לעלות מידי שנה בכ- 3-4%. הביקוש הגובר לפתרונות דיור מצדיק את ההשקעה הזו והופך אותה לכדאית יותר מתמיד. נדל"ן מסחרי, לעומת זאת, מתאפיין בתשואה שעומדת על 7-9% בשנה, ומאפשר לבעל הנכס ליצור יציבות על ידי חוזי השכרה לטווח הארוך.

השקעה בקרקעות כמו מגרשים למכירה בהרצליה נחשבת להשקעה סולידית יותר עם סיכון נמוך ופוטנציאל לתשואה גבוהה, אך מתאימה למי שיש לו אורך רוח.

השקעות נדל"ן ומיסים בישראל

אם אתם שוקלים לבצע השקעות נדל"ן בישראל, זה אחד הגורמים שהכי חשוב לקחת בחשבון, מכיוון שדרגות המיסוי בשוק הנדל"ן שונות מדרגות המיסוי שחלים בישראל בכל שוק אחר.

חוק מיסוי מקרקעין מגדיר את מיסוי הנדל"ן בישראל, והוא מכיל היבטים שונים, ביניהם מס רכישה (כ- 5% משווי הנכס) שהמשקיע משלם למדינה לפי דרגות מס שקבועות בחוק, מס שבח שמתייחס לרווח ההון שהמוכר מרוויח בעת מכירת הנכס (25% מהרווח) והיטל השבחה שנדרשים לשלם בעלי קרקעות ונכסים ששדרגו אותם (50% מהשווי של ההשבחה).

לקריאה נוספת על עסקאות נדל"ן ביד שניה.

לסיכום, האם כדאי להשקיע בנדל"ן בישראל?

התשובה היא חד משמעית, כן! כאפיק השקעה, שוק הנדל"ן מפזר את הסיכונים בתיק ההשקעות ומהווה עוגן שלא מעט משקיעים רואים כנחוץ, ואף הכרחי. עם זאת, יש לבחור את הנכס המתאים למשקיע ולבחון את פרופיל ההשקעה הרצוי.

מחפשים נכס להשקעה? משרד תיווך בהרצליה מציע לכם מגוון אפיקי השקעה בתחום הנדל"ן ומאתר לכם את הנכס המושלם לצורכי ההשקעה שלכם.

מאמרים נוספים

/ 5.

דילוג לתוכן